Department of Biochemistry University of Oxford Department of Biochemistry
University of Oxford
South Parks Road
Oxford OX1 3QU

Tel: +44 (0)1865 613200
Fax: +44 (0)1865 613201
Anaphase bridges in fission yeast cells
Whitby lab
Lactose permease represented using bending cylinders in Bendix software
Caroline Dahl, Sansom lab
Epithelial cells in C. elegans showing a seam cell that failed to undergo cytokinesis
Serena Ding, Woollard lab
Collage of Drosophila third instar larva optic lobe
Lu Yang, Davis lab
First year Biochemistry students at a practical class
Image showing the global movement of lipids in a model planar membrane
Matthieu Chavent, Sansom lab
Bootstrap Slider

Undergraduate Prize Announcements 2017

Part II Prizes

The Gibbs Prize

Awards for the best performance in the FHS 
Part I and Part II Examination in Molecular
and Cellular Biochemistry are as follows:

Best Performance:

Jesper Levring (Exeter College)

Proxime accessit:

Katherine Wood (Pembroke College)

Book Prizes:

Florence Young (Pembroke College)
Lucy Ginger (Corpus Christi College)
Amrit Bal (Somerville College)

 

 

 

Prizes for the Part II
Research Project

Awards for the most meritorious projects
in the FHS Part II Examination in
Molecular and Cellular Biochemistry

 

Jesper Levring (Exeter College)

Amrit Bal (Somerville College)

Florence Young (Pembroke College)

 

 

 

Biochemical Society Prize
Sponsored by the
Biochemical Society, Oxford

The prize is awarded to the student
who has contributed in an exceptionally
positive way to their lab group during
their fourth year project

 

Angelica Lindsey-Clark (Somerville College)

 

 

 

The Immunology Prize
Sponsored by the
British Society for Immunology

 

Jennifer Spruce (St. Peter's College)

 

 

 

Molecular and Cellular Biochemistry
Award of
"Congratulatory First Class Degree"

 

Jesper Levring (Exeter College)

 

 

Prof S. J. Ferguson, Chairman of Examiners

 

Part I Prizes

The Porter Prize

Awards for the best performance in the FHS 
Part I Examination in Molecular and
Cellular Biochemistry are as follows:

Best Performance:

Georgi Nikov (Oriel College)

Second Best Performance:

George Bates (St. Peter's College)

Third Best Performance:

Stanislau Yatskevich (Christ Church)

 

 

 

Practical and Data Handling Prize

Awards for the best practical and data
handling record in the FHS Part I
Examination in Molecular and
Cellular Biochemistry are as follows:

 

Matthew Lloyd (Hertford College)

 

 

 

Prof P. Ligoxygakis, Chairman of Examiners

 

 

 

 

 

Search

 

Share This